Knihy

Maria V. Snyder – Štúdium Jedu (SK)

(bez spoilerov)

Predstavte si, že si môžete vybrať – okamžitá smrť, alebo miesto ochutnávačky a potencionálny risk byť kedykoľvek otrávená. Akoby to nestačilo, na útek nemôžete ani pomyslieť, pretože vás držia na krátko špeciálnym jedom, ktorý vás zabije v prípade, že vynecháte svoj denný prídel protilátky. Rebelovia sa chcú zmocniť krajiny v ktorej žijete a popri tom všetkom bojujete s neovládateľnými kúzelnými schopnosťami. Existuje cesta von, ktorá neznamená istú smrť?

Kniha Štúdium jedu ma natoľko upútala svojim názvom a obálkou, že som si ju kúpila bez prečítania akejkoľvek anotácie ci iných informácií o samotnom deji. Po dočítaní knižnej série Tri temné koruny som túžila som čomkoľvek čo aspoň okrajovo riešilo tematiku jedov či alchýmie. A čo viac si priať ako veľký nápis – Štúdium jedu.

Do príbehu som sa okamžite pustila s veľkým očakávaním. Zrejme je vhodné napísať, že tie sú (takmer) vždy nasledované sklamaním. A bolo tomu tak aj v tomto prípade. Štúdium jedu na môj vkus obsahovala až žalostne malo jedu. Ale! Odhliadnuc od toho, bez pochýb môžem napísať, že som objavila moju novú obľúbenú knižnú sériu.

It’s a dirty way to fight, but I’m late for lunch.

Čo sa týka romantiky či milostných vzťahov vo fantasy, nie som jej veľký fanúšik. Ale len preto, že je z nejakého dôvodu vždy veľmi zlá, slabá či neuveriteľná. Zamilovanosť na prvý pohľad, instantná láska a sľuby, že spolu zostanete až do konca života aj napriek tomu, že sa poznáte ledva dva dni… Veľmi mi odľahlo, keď som v tejto knihe nič podobné nenašla. Dokonca som mala neraz chuť si zakričať nech sa postava X a postava Y konečne pobozkajú. Nevedela som sa dočkať. A čo bolo horšie, netušila som či sa to vôbec stane. Veľmi príjemná zmena oproti knihám v kt. od prvej strany čítate o dokonalej láske, ktorej dôvod či zmysel vôbec nechápete.

Nebolo pre mňa žiadnym prekvapením, že celá séria, respektíve jej finálna časť, bola vydaná už pred niekoľkými rokmi (2017) a my sa až teraz môžeme tešiť, že tretí diel vyjde v českom jazyku 17. Septembra. Tretí diel zo šiestich. Ak nepočítame vedľajšie/doplnkové knihy. Ale asi lepšie neskoro ako nikdy, však? Obávam sa či nie som príliš netrpezlivá a nakoniec si zvyšok serie kúpim v anglickom jazyku. Ale späť k recenzii.

Trusting is hard. Knowing who to trust, even harder.

Ako pri každej sérii, začiatky boli kostrbaté. Stojí mi táto kniha za to, aby som sa pustila do celej série, alebo ju radšej nemám čítať vôbec? Po pár stranách som sa naplno zahĺbila do deja a knihu som mala prečítanú rýchlosťou svetla. Štýl písania, dynamika deja, postavy a ich vzájomné interakcie… Vedela som, že som si našla novú obsesiu a trvám na tom aj po prečítaní druhého dielu (recenzia čoskoro).

Prečo sa oplatí prečítať si Štúdium jedu:

  • Valek – K tomuto bodu zrejme netreba viac dodať.
  • Ari a Janko – Kvalitne napísané postavy, ich vzťah medzi sebou a s hlavnou hrdinkou.
  • Celkovo výborne napísané postavy. Nielen hlavné, ale aj tie vedľajšie.
  • Zaujímavý, prepracovaný a napínavý dej
  • Hľadáte zlatú strednú cestu vo fantasy – nič detské, presladené a plné klišé, ale zároveň ani prehnane temný či depresívny príbeh.

Po prečítaní recenzií od iných čitateľov som zistila, že knihu často prirovnávajú k Sklenenému trónu od Sarah J. Maas a Jelena im pripomína Serafinu. Priznám sa, že ma toto prirovnanie mierne zmiatlo, pretože hlavná hrdinka Skleneného trónu je prefíkanou bojovníčkou a vrahyňou len vo svojej hlave, pričom Jelena nám to neraz dokáže priamo v akcii.

Mojou poslednou výhradou je preklad. Preklep hore dole, ale keď sú priamo zamenené názvy… Je to mätúce a tým pádom niektoré odseky nedávajú zmysel. Našťastie išlo len o jeden dva prípady.

Moje hodnotenie – 4,5/5

A čo vy? Čítali ste Štúdium jedu?

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s