Knihy

Cyntoryn zvieratiek (SK)

Toto dielo od Stephena Kinga som mala na zozname kníh, ktoré si chcem zaručene prečítať, už pomerne dlho. Vedela som o čom je a čo sa bude diať, ale pri Kingových knihách mi to nikdy nevadilo, pretože zážitkom je pre mňa najmä jeho písanie a to, akým spôsobom spracúva jednotlivé témy. Cyntoryn zvieratiek je príbeh o mladej rodine, ktorá sa prisťahovala na vidiek kvôli novej práci hlavy rodiny. Ich domov pôsobí priam idylicky. Nachádza sa uprostred rozľahlej prírody a zdá sa ako miesto stvorené pre deti. Alebo nie? Netrvá dlho a ilúziu pokoja začnú narúšať nepríjemné a častokrát nevysvetliteľné situácie. Všetko vyvrcholí tragédiou, ktorá už navždy rodinu poškvrní a určí tempo a tón zvyšku príbehu. Kniha sa zaoberá najmä stratou, žiaľom a neschopnosťou sa vyrovnať so situáciami či udalosťami, ktoré nemôžeme napraviť. A ak aj môžeme – nemali by sme.

SPOILERY

Čítanie Cyntorynu zvieratiek som odkladala, pretože som vedela, že so mnou určite otrasie. Vo všeobecnosti všetko veľmi prežívam a čítať knihu o smrti malého dieťaťa mi neprišlo ako dobrý nápad. Ale King je King. (Keď nad tým tak premýšľam – Žiadne dieťa z jeho kníh to nemá ľahké.) Prvá polovica knihy je pomerne ťahavá a plná opisov, ktoré ak by v knihe neboli, tak by ste o nič neprišli. Aj samotný autor si toho je vedomý a už by sme to vlastne mali brať ako súčasť jeho písania, ktoré je mnohokrát strohé a priamočiare. (Ale treba uznať – pôsobí to priam osviežujúco, keď čítate fantasy, ktoré sú pre zmenu písané až príliš kvetnato/ozdobne.)

Veľmi sa mi páčila dynamika a vzťahy postáv. Netrvalo dlho a vytvorila som si s nimi puto. Louisov vzťah s Juddom, Juddov vzťah s jeho manželkou… Situácia počas ktorej si Louis púšťal šarkana so svojim synom nebola ničím výnimočná, ale aj napriek tomu ste prežívali ich radosť spolu s nimi. O to viac ma však zasiahla, keď Gage zomrel. Nedokázala som prestať myslieť na to aký bol v tej chvíli šťastný. Ako málo mu chýbalo k radosti. Povedzme si úprimne – druhú polovicu knihy som preplakala. A keď som si myslela, že to mám za sebou, stačila jedna veta a ja som opäť slzila.

Áno, kniha je aj o nadprirodzene. O bytostiach, ktorých by sme sa mali rozhodne báť. Aj napriek tomu mi však ako najväčší strašiak prišla samotná strata a snaženie sa s ňou vyrovnať. Strata pri ktorej si máte chuť od zúfalstva vytrhať vlasy, pretože neviete ako ďalej. Neviete či dokážete bojovať s každodenným životom aj potom, ako niečo takéto zažijete. Či to vôbec má zmysel.

King absolútne bravúrne pracoval s jednotlivými emóciami. Možno mu pomohol práve fakt, že sa podobná situácia takmer stala jeho rodine a preto príbeh pôsobí priam intímne. Vďaka tejto knihe preskúmal potencionálne možnosti “čo ak”.

Páčil sa mi aj príbeh o sestre Rachel, ale priznám sa, nepotrebovala som ho. Ak by bol témou samostatnej knihy, rozhodne by som si o nej rada prečítala. Tu však pôsobila nie príliš potrebne. Áno, chápem, že práve vďaka nej sa Rachel často správala ako sa správala, ale aj tak… Oceňujem aj malé narážky na iné Kingove knihy ako napríklad mestečko Derry (It), alebo cintorín Pekná vyhliadka (Žiarenie).

Záver knihy bol úžasný, ale veľmi ma zaujíma, ako by sa situácia vyvíjala ďalej. Zabila by časom Rachel svojho manžela, alebo on ju? A čo Ellie? Vrátila sa k nim? Alebo sa z nej nakoniec stala sirota? Zrejme aj vďaka pomerne otvorenému koncu na túto knihu neprestanem myslieť ešte veľmi dlho.

Moje hodnotenie je jasné – 5/5

Kniha vs. Film(y)

Neodolala som a po dočítaní knihy som si pozrela aj film. Konkrétne jeho novšiu verziu. Vedela som, že existuje odkedy ho prvý raz oznámili. Veľmi som sa na neho tešila, ale tušila som, že to nedopadne dobre. Negatívne recenzie sa kopili, ako pri väčšine filmových adaptácií Kingových kníh. Túžila som však predĺžiť atmosféru, ktorú som počas čítania prežívala. V tomto smere sa tvorcom darilo prvých pár minút. Potom som pochopila, že z knihy urobili béčkový horor a zameriavajú sa na veci, ktoré síce boli súčasťou príbehu, ale neboli jeho hlavnou podstatou. Ak to mám napísať zjednodušene – z príbehu plného emócii urobili jedno veľké nepodarené bu bu bu, ktoré vôbec nefungovalo. Počas čítania knihy vami lomcujú pocity akoby ste prežívali to, čo hlavné postavy. Pri filme necítite nič. Dokonca som sa zopárkrát musela zasmiať. Sympatický a pohodový Judd sa zmenil na muža, ku ktorému by ste sa báli priblížiť. Nie to ešte k nemu pustiť dieťa. A tie efekty, katastrofa. O záverečnej scéne sa radšej ani nerozprávajme. Človek na moment zabudol, že pozerá “horor” a nie typický akčný film.

Čítali ste Cyntoryn zvieratiek?

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s